W ankiecie, którą kilka dni temu zrobiłyśmy na instagramie podałyśmy do wyboru dwa tematy. Pierwszym był ten dotyczący sposobów, aby znaleźć czas na naukę, rozwój, czytanie książek. Drugi temat, który został wybrany praktycznie jednogłośnie, to ten, który jest podstawą tego artykułu. Jak zrobić podsumowanie roku? O czym pamiętać, co warto przemyśleć? Co właściwie zawrzeć w podsumowaniu roku?

O samych postanowieniach noworocznych powstanie artykuł w ciągu miesiąca, więc o tym nie będziemy teraz pisać.

Chcemy przejść od razu do konkretów, ale najpierw zróbmy małą bazę, fundament 🙂

Po co w ogóle robić podsumowanie roku?

To proste.

Nie jesteś w stanie niczego zmienić, poprawić, porzucić jeśli najpierw nie podsumujesz nie zweryfikujesz wcześniej założonego planu.

Zaryzykujemy stwierdzenie, że robienie podsumowań jest równie ważne, co robienie postanowień.

Podsumowanie roku, tygodnia, a nawet dnia pozwala Ci:
z dystansem spojrzeć na swoje cele, ale i Twoją skuteczność. Jeśli zakładasz, że np. do grudnia zrobisz prawo jazdy, albo zmienisz pracę, to jeśli w styczniu zweryfikujesz ten cel będziesz w stanie ocenić na ile skutecznie działałaś/łeś w tym obszarze. Czy z odpowiednią częstotliwością wysyłałaś CV? Z jakich stron korzystałaś? Czy Twoje CV było odpowiednio przygotowane? Czy regularnie sprawdzałaś na jakim etapie jest rekrutacja? A może warto nie ograniczać się wyłącznie do ogłoszeń publikowanych przez pracodawców, tylko proaktywnie szukać pracy?
Robienie podsumować pozwala Ci zmierzyć się z bezwzględnymi wynikami. Albo je masz, albo nie.

– poprawić błędy.
W zasadzie patrz punkt wyżej. Zrobienie podsumowania pozwala Ci spojrzeć na Twoje działania “z lotu ptaka”. Odpowiednio przeprowadzone podsumowania powinno zawierać w sobie pytania: “Co zostało przeze mnie zrealizowane? Co mogłam/łem zrobić lepiej? Dlaczego ten cel nie został przeze mnie zrealizowany? Czy był dla mnie dostatecznie ważny? Co, w tym celu było dla mnie wyzwaniem? Jak mogę zwiększyć swoje szansę na realizację tego celu w przyszłym roku?”
Nie wiemy jak inaczej poprawić błędy niż doskonale zdając sobie z nich sprawę.

-zweryfikować założone cele. Czasami robimy postanowienia, których wcale tak naprawdę nie chcemy osiągać. To pułapka, w którą i my wpadłyśmy. Po kilku latach postanowień wszelakich, usiadłyśmy, zobaczyłyśmy, że mimo iż jesteśmy zorganizowane, coraz skuteczniejsze, to jednak są postanowienia, których nie realizujemy.

Rok w rok ponosiłyśmy porażkę w jakimś obszarze. Zadałyśmy sobie pytanie: CZY JA CHCĘ TO POSTANOWIENIE WDRAŻAĆ? Czy JA? Czy to DLA MNIE jest w ogóle ważne? Jeśli odpowiedź była na nie, to cel skreślałyśmy. I oczywiście mamy postanowienia, do których niezbyt nam się pali, ale są dla nas ważne. Nie myl tego.

Ok, do brzegu.

Jak już być może wywnioskowałaś/łeś podstawą podsumowania jest: zadanie sobie podsumowujących pytań, weryfikacja wyników i postanowień.

Możesz zatem wziąć kartkę, kalendarz, cokolwiek na czym znajdują się Twoje postanowienia i sprawdzić, czy w ogóle je zrealizowałaś/łeś.

To punkt wyjścia.

Monitoring.

Co z tych 20 postanowień naprawdę przetrwało :)?

Następnie potrzebujesz przejść do pytań, które pomogą Ci od razu przy wyznaczaniu kolejnych celów i postanowień.

Przy czym pamiętaj i to chcemy szczególnie podkreślić: podsumowanie nie ma na celu wytknąć Ci błędy, zdołować i pokazać, że w ogóle, to nic nie osiągasz i nic nie realizujesz. Wręcz przeciwnie. Podsumowanie np. roku ma za zadanie wesprzeć Cię w realizacji w kolejnym roku. Owszem, pokazać błędy, ale tym samym zmusić do refleksji nad sposobem realizacji celu i samym celem. Te rozwiązania, uwierz nam, są w Tobie i przyjdą do Ciebie, gdy zadasz właściwe pytanie.

Robiąc podsumowanie dobrze jest wyjść od ogółu, czyli:

CO WŁAŚCIWIE WYDARZYŁO SIĘ W TYM ROKU?

Spójrz na postanowienia z poprzedniego roku i wybierz te, które osiągnęłaś. Możesz też wypisać po kolei miesiące roku w kolumnie i obok nich lub pod spodem napisać, co wydarzyło się w każdym z tych miesięcy. To da Ci ogólny obraz, który jesteśmy pewne, poprawi Ci humor. Możesz też sięgnąć np. do swojego dziennika sukcesów i śmiało wypisać to z czego czujesz dumę. Nie ograniczaj się. Pamiętaj, że na docenienie zasługuje wszystko czego dokonałaś/łeś, a nie tylko to czy zrealizowałaś postanowienia noworoczne.

CZEGO NIE UDAŁO MI SIĘ ZREALIZOWAĆ?

Tutaj wypisz te postanowienia i cele, które spaliły na panewce.

Zastanów się dlaczego? Co poszło nie tak? Nierealny czas realizacji? Niesprecyzowany cel, co wywołało prokrastynację? A może ten cel nie był tak do końca dla Ciebie ważny?

To ten moment kiedy potrzebujesz być ze sobą szczera/y na maxa. Pamiętaj, że zawsze możesz coś poprawić, jeśli będziesz wiedzieć co – dokładnie. Nie bój się tego pytania. Traktuj je raczej jako rozwiązanie samo w sobie.

CO MOGŁAM/ŁEM ZROBIĆ LEPIEJ?

Jak widzisz jest pewna logiczna kolejność zadawania tych pytań. My poznałyśmy je od Kamili Rowińskiej, która stosuje ten sposób podsumowania np. przy podsumowaniu tygodnia.

Szczerze na nie odpowiedz.

Co możesz zrobić lepiej następnym razem? Dać sobie więcej czasu na realizację celu? A może mniej?

JAKIE LEKCJE Z TEGO WYCIĄGAM?

To punkt krytyczny.

Potrzebujesz zastanowić się nad lekcjami jakie wyciągasz z tego podsumowania roku. Najlepiej je zapisz. To, że o nich pomyślisz nie będzie zbyt skuteczne.

W zasadzie, właśnie przedstawiłyśmy Ci sposób na podsumowanie roku, który i my zastosujemy lada moment – wtedy może zaktualizujemy ten wpis o nasze własne, świeże doświadczenia. Co Ty na to? Przydałoby Ci się coś takiego? Daj znać w komentarzu.

Tymczasem u tego artykuły, zapraszamy Cię do wpisu sprzed roku naszego ulubieńca – Bartka Popiela. Napisał on artykuł, w którym zawarł…UWAGA! 75 pytań, które warto sobie zadać robiąc podsumowanie roku. Poważnie! Nie zrażaj się jednak liczbą pytań. Są proste i szybko na nie odpowiesz, a korzyści z tego będą dla Ciebie widoczne w zasadzie od razu.

Wskakuj w poniższy link:

https://liczysiewynik.pl/jak-podsumowac-rok/

Jeśli masz kłopot z odwlekaniem, to przeczytaj też nasz poprzedni artykuł o 9 sposbach na prokrastynację z książki B. Tracy’ego Zjedz tę żabę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *