Nawyk i praca nad nim to nasza codzienność.

Zaczniemy od cytatu z książki Briana Tracy’ego “Nawyki warte miliony”.

“Człowiek staje się niewolnikiem czynności, które stale powtarza. Na początku to on decyduje, później decyduje za niego nawyk.”

I o tych nawykach będziemy dziś mówić nieco więcej.

ANIA: Całe nasze życie składa się z nawyków. Od samego początku, to czy włączysz drzemkę na dźwięk budzika rano, czy ostatnie rzecz przed snem to scrolowanie telefony, to wszystko nawyki.
OLA: Do miejsce w którym jesteś teraz, lub cel który dopiero chcesz osiągnąć doprowadzają nawyki. Nawyk, czyli automatyczna reakcja na bodziec. Nawyki mogą dotyczyć myśli. Pojawia się jakaś sytuacja, a my nawykowo zaczynamy zamartwiać się, narzekać, czy krytykować.

ANIA: Brian Tracy mówi o nawykach hamulcowych, czyli np. pisanie czarnych scenariuszy, narzekanie, krytykowanie innych, karmienie się wymówkami. Mogą być negatywne nawyki żywieniowe, czy dotyczące pracy.

OLA: Tak, nawykiem może być spóźnianie się, czy przychodzenie do pracy na ostatnią chwilę. Nie zastanawianie się przy tym, że pracodawca to widzi.

ANIA: Może także mieć nawyki pozytywne, wspierające.
OLA: Nawyki są niezbędne do osiągnięcia celu. Zastanów się jakie nawyki, jakie konkretne zachowania są Ci potrzebne, żeby właśnie dany cel osiągnąć. Dla przykładu: chcę schudnąć. Obecnie prowadzę kanapowy tryb życia. Jeśli więc nadal będę siedzieć na kanapie, to nie osiągnę tego celu. Co więc potrzebuję zrobić, jakie zachowania przejawiać, żeby sobie to ułatwić? Potrzebuje regularni trenować i zdrowo jeść.

ANIA: Negatywny nawyk zastępujesz pozytywnym, czyli z kanapy przechodzisz na matę.

OLA: Moja przygoda z nawykami zaczęła się wraz z wypełnianiem dziennika coachingowego. Przygotowałam sobie sama, na kartce, linijką swój habit tracker. Pomyślałam o prostych nawykach, które chciałabym wypracować i umieściłam je w tabeli. Zaczęłam od małych rzeczy takich jak szklanka wody z cytryną na czczo. Dziennik pomógł nam bardziej świadomie zdecydować jakie nawyki chcemy wprowadzić, żeby było to bardziej celowe.

ANIA: Kilka nawyków wspierających, które wypracowałyśmy.
TRENING: Kiedyś nie byłyśmy aktywne fizyczne, obecnie od 6-7 lat trenujemy średnio 4 razy w tygodniu. Doszłyśmy do tego, że trening w zasadzie nie podlega dyskusji. Trzeba zrobić i robimy. To siła nawyku, brak zbędnego analizowania.

OLA: W książce podane jest 7 kroków do wprowadzenia nawyków, o których powiemy pokrótce.
1. PODEJMIJ DECYZJĘ np. ” Decyduję, że moim porannym nawykiem będzie codzienne czytanie afirmacji i sesja wdzięczności”.
2. NIGDY NIE RÓB WYJĄTKÓW robisz to każdego dnia niezależnie czy jest piątek, czy niedziela.
3. MÓWISZ O TYM INNYM LUDZIOM, publiczna deklaracja działa. Ale też podzielenie się tym ze światem może spowodować, że osoby z otoczenia będą wsparciem w trudniejszych momentach. Samo podpytywanie ” Jak Ci idzie wprowadzanie nawyku?” i świadomość, że takie pytanie może paść, niektórych na pewno zmobilizuje do pracy.
4. WYOBRAŻAJ SOBIE SIEBIE, wyobrażaj sobie siebie jako osobę, która już ten nawyk wypracowała.
5. STWÓRZ AFIRMACJĘ np. Codziennie wstaję od razu jak zadzwoni budzik.
6. OBIECAJ SOBIE, ŻE SIĘ NIE PODDASZ.

ĆWICZ NOWE ZACHOWANIE TAK DŁUGO, AŻ ZACZNIESZ ODCZUWAĆ DYSKOMFORT, GDY GO NIE WYKONASZ

ANIA: Ja do tego doszłam z porannym rozruchem, kiedy go nie zrobię od razu to odczuwam, czegoś mi brakuje.
7. NAGRADZAJ SIĘ nie koniecznie oznacza kupno sobie jakieś materialnej rzeczy, ale nawet zauważenie tego sukcesu i powiedzenie do siebie w myślach ” dobra robota”

Kolejne nasze nawyki to:

  • PRZEPISYWANIE CELÓW 
  • PODSUMOWANIE TYGODNIA, MIESIĄCA
  • PLANOWANIE TYGODNIA
  • SKUPIENIE SIĘ NA PRIORYTETACH
  • SESJA WDZIĘCZNOŚCI – nasza najważniejsza praktyka. Wyrażanie swojej wdzięczności pozwala doceniać rzeczy, które mamy na co dzień, nie branie ich za coś oczywistego. 

Oduczyłyśmy się tego wiecznego poczucia braku, czujemy obfitość na każdym kroku.
NEGATYWNE NAWYKI, KTÓRYCH SIĘ POZBYŁYŚMY
OLA:

  • DRZEMKA od czasu przerobienia kursu Bartka Popiela Liczy się czas, wiem jak niezdrowe jest włączanie sobie drzemki, w jaki stan dezorientacji wprowadza to nasz mózg. A jeszcze kilka miesięcy temu drzemka była stałym elementem mojego życia i każdego poranka.
  • PICIE KAWY NA CZCZO zamieniłam na choćby kilka łyków ciepłej wody z cytryną, później dopiero kawa
  • WIECZORNE PRZEGLĄDANIE TELEFONU nawet jeśli czytałam coś wartościowego nie robię już tego tuż przed snem. Wybieram papierową książkę, by nie częstować się niebieskim światłem.

1. Wybierz rezultat, wynik, które chciałbyś osiągnąć, a potem wybierz jeden nawyk, który najbardziej Ci w tym pomoże.


ANIA: Brian Tracy mówi, aby wprowadzać te nawyki stopniowo, nie wszystko naraz. Można nawet jeden na miesiąc.

2. Określ 3 najważniejsze nawyki myślowe dotyczące Ciebie i innych osób, które możesz wykształcić żeby być szczęśliwszy i bardziej spełniony w przyszłości.


OLA: Nawykiem myślowym może być na przykład: za każdym razem gdy stanę w obliczu wyzwania zadam sobie pytanie dotyczące rozwiązania sytuacji. Dzięki temu od razu przekierujesz swoją uwagę z problemu na rozwiązanie.

Napisz w komentarzu nad jakim nawykiem będziesz pracować?

Pozdrawiamy Ania i Ola.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *