Dziś video o wyjątkowej książce, idealnej na ten trudny czas, w którym jesteśmy. Mowa o książce ” Nieustępliwy” Tim Grover. To trener św. Kobe’ego Bryant’a i Michaela Jordana. Tim opisuje swoje doświadczenie i lekcje z wieloletnie współpracy z gwiazdami sportu. Czytając tę książkę myślałyśmy, że generalnie z rozwojem osobistym jesteśmy za Pan brat i, że sporo już wiemy na ten temat. Ta pozycja nakopała nam do tyłka i przypomniała o pokorze! Samodyscyplina i nieustępliwość płyną tu z każdej strony.

OLA: To ciężka książka, trudna, daleko jej do książki typowo motywacyjnej, która będzie nas głaskać. W czasie, kiedy my czytałyśmy tę książkę przeszłyśmy wiele niewygodnych momentów, bo wiedziałyśmy, że słowa które czytamy są o nas. To było cenne doświadczenie, a lekcje które wyniosłyśmy bardzo wartościowe. O tych lekcjach dziś opowiemy nieco więcej.
ANIA: Tim Grover dzieli ludzi na trzy kategorie: przerabiacze, domykacze, i wymiatacze. Jak się możecie domyślić Kobe Bryant i Michael Jordan to oczywiście prawdziwi wymiatacze. LeBron James natomiast według znanego trenera jest domykaczem.
Jedna z najbardziej cennych lekcji dla nas, odkryta na nowo zupełnie, to lekcja dotycząca porażki. Niby gdzieś wiemy, o tym że “nigdy porażka zawsze lekcja” i, że porażki uczą i są elementem na drodze do celu, ale…
“Nie rozumiem idei porażki. Jeśli nie odnosisz sukcesu we wszystkim czym się zajmujesz przy pierwszym podejściu, czy to oznacza, że się skończyłeś? Czy to nie świetne, że wracasz i pracujesz nad czymś aż odniesiesz sukces? Jak można nazywać to porażką? Coś co większość ludzi uznaje za porażkę jest dla WYMIATACZA okazją, do zarządzania sytuacją i przejęcia nad nią kontroli. Przekucia jej na własną korzyść i zrobienia czegoś co według innych jest niemożliwe. Jeśli jest tylko 2 % szansy, że coś się uda, a 98 % przemawia na niekorzyść przedsięwzięcia, on zaryzykuje tylko po to, żeby udowodnić, że podejmuje wyzwanie i robi coś co inni uznają za niemożliwe. Może to trwać latami i wymagać pracy niedostrzegalnej dla innych, ale WYMIATACZ w końcu zapanuje nad sytuacją i przekuje ją na swoją korzyść. Musi. Nie zna innej drogi. ” Tak nie wyszło, to zróbmy to inaczej. Jeśli to nie zadziała, to możemy zrobić tamto.”

Samodyscyplina i nieustępliwość

To dla nas bardzo ważna lekcja. Chcemy, żeby każda osoba, która to obejrzy miała takie przeświadczenie, że nie ma czegoś takiego jak porażka, a po drugie że trzeba po prostu próbować.

OLA: Moja uwagę przykuł rozdział jeden z krótszych bo miał około 10 stron, a ja wynotowałam z niego 7 lekcji, a było ich z pewnością więcej. rozdział o tym, że wymiatacz nie sugeruje tylko decyduje. To z niego nauczyłam się, że im więcej decyzji podejmujesz, nawet błędnych tym szybciej docierasz do celu. Od razu robisz selekcje, odsiewasz ziarna od plew, patrzysz co działa, a co nie.
ANIA: Jeśli myślimy o sukcesie, czy osiągnięciu jakiegoś celu, to warto też jest zacząć działać szybciej, by szybciej się przewrócić i wyciągnąć lekcję.
OLA: Przeszkoda musi zaistnieć jeśli Twój cel jest ambitny, lub gdy podejmujesz działanie po raz pierwszy.

ANIA: Skąd w ogóle pomysł, że coś co robisz po raz pierwszy ma Ci wyjść?
OLA: Po porażce może dojść do pewnego rodzaju paraliżu, na zasadzie “to ja się już niczego nie tykam”. Ale to jest właśnie ważne, by nie zatrzymywać się w tym działaniu, właśnie wtedy.
Tim wspomina o wewnętrzne motywacji, twierdzi, że jest kilka takich haseł, które bardzo go denerwują. Według niego wewnętrzna motywacja to tylko myśl nie poparta żadnym działaniem. My również miałyśmy taki moment gdzie bardzo dużo czytałyśmy i uczyłyśmy się. To zajmowało większą część naszego czasu, a mniejszą – działanie.
Hasłem przewodnim na rok 2020 jest DZIAŁANIE.

ANIA: Książki płynie swego rodzaju bezwzględność. Burzy właśnie to złudne poczucie, że jak jeździsz na konferencje, czy pochłaniasz kolejny kurs, to “coś robisz”.
OLA: Ciągłe zdobywanie wiedzy, jest świetną wymówką, do tego żeby nic nie robić. Nieustanne przygotowywanie się do rozpoczęcia działania. Kluczem jest działanie z tym co już się wie i co się ma do dyspozycji tu i teraz. Tim w książce mówi, że w momencie kiedy ktoś się zastanawia i przygotowuje, ktoś inny już testuje, próbuje i się rozwija.

PODSUMOWUJĄC:

1. Nie ma czegoś takiego jak porażka. Jest tylko kolejny krok.
2. Nie poddawanie się wymówce ciągłego zdobywania wiedzy. Działanie jest najważniejsze.

Samodyscyplina i nieustępliwość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *