Jak żyć? Produktywnie.

Dziś materiał o książce Jakuba Gromka “Obudź swoją produktywność”.  To świeża książka z 2020 roku o tym jak żyć produktywnie. Książka ma nieco ponad 200 stron jest pełna ćwiczeń i wspaniałych cytatów.

Jakub Gromek to osoba, która pracuje na etat, prowadzi swoją działalność trenerską, jest ojcem dwóch córek, uprawia sport i napisał książkę. Więc kto lepiej mógłby wiedzieć: jak obudzić swoją produktywność oraz jak żyć produktywnie?

W materiale przedstawiamy główne rozdziały w książce, tak byś mogła wiedzieć co w niej znajdziesz i czy to jest coś dla Ciebie.

Co mają wspólnego energie, z tym jak żyć produktywnie?

Już po pierwszych stronach zaczyna się wspaniały dział poświęcony czterem energiom: emocjonalna, duchowa, umysłowa i fizyczna.
O co chodzi z tymi energiami? Możesz mieć na przykład świetne wyniki w pracy, ale Twoje zdrowie może być w kompletnej rozsypce, co warto byłoby zmienić jeśli chcesz żyć produktywnie. Albo masz świetne zdrowie, ale jesteś wiecznie sfrustrowana swoją pracą.

A może kompletnie nie potrafisz skupić się na pracy, na zadaniu bo wszystko Cię rozprasza.

W książce Jakub oczywiście opisuje każdą z tych energii, ale to co najcenniejsze to to, że daje mnóstwo podpowiedzi jak właśnie te energie regenerować i wspierać. Produktywność szybuje w kosmos.

Wprowadź dyscyplinę i konsekwencję

Kolejny ulubiony rozdział z książki o tym jak żyć produktywnie dotyczy dyscypliny i konsekwencji.
Rozdział zadedykowany nawykom. Niemal wszystko co dzieje się w naszym życiu to kwestia nawyków.

Możemy mieć nawyki wspierające, budujące lub wręcz zupełnie odwrotnie, bardzo destrukcyjne.

Jakub w książce “Obudź swoją produktywność” bardzo wyraźnie wskazuje, które nawyki są pożądane, wspierające, daje inspiracje i przykłady.

Pisze on również których nawyków musimy się pozbyć. Jest oczywiście ćwiczenie, gdzie Jakub prosi nas o wypisane swoich wieczornych i porannych rytuałów, które planujemy wprowadzić.

Oczywiście oprócz listy dobrych i złych nawyków, książka prowadzi nas przez proces zmiany.
Jakub opisuje jakie są składniki takiej zmiany nawyku, co pozwala bardzo świadomie podejść do tematu i… żyć produktywnie.

Planuj, czyli żyj produktywnie w praktyce

Dalej, zajmujemy się planowaniem. W książce “Obudź swoją produktywność” Jakub Gromek pokazuje kilka sposobów na osiąganie swojego celu i to jak można go zaplanować. 

Książka jest bardzo kompleksowa oprócz samej produktywności i wskazówek jak żyć produktywnie
Jakub pisze o definicji sukcesu, celach właśnie czy misji życiowej.

Dział dotyczący planowania, osiągania celu ma w sobie masę ćwiczeń pomocniczych, dzięki którym nie tylko dowiesz się jak osiągać cele ale wejdziesz na drogę ich osiągania. 

Realizacja krok po kroku, trzy fazy osiągania celu

Ciekawe dla nas było pokazanie sposobu na osiąganie celu poprzez rozpisanie go na trzy fazy.

Znałyśmy oczywiście ideę stawiania małych kroków, rozbicia celu na części i stopniowe podnoszenie poprzeczki. Ujęcie celu według faz: wstępna, środkowa i końcowa
było naprawdę świetne i nowe. 

Rozłożenie celu na takie fazy powodu zmniejszenie oporu przed podjęciem działania.
Możemy stopniowo wdrażać się i podnosić poprzeczkę. Świetny sposób, by wprowadzić aktywność ruchową i rozłożyć jej wprowadzenie w nasze życie na te fazy.

Łatwiej wytrwać w działaniu, gdy zaczynamy spokojnie i kulka śnieżna zaczyna się toczyć, niż gdy podejmujemy duże zrywy, często jednorazowe. Tutaj chodzi przecież o wytrwałość i o to, by produktywnie funkcjonować i żyć na długo.

Zmotywuj się. Czyli jak żyć produktywnie w trudniejszych momentach?

Kolejny działa traktuje o 21 motywatorach. Generalnie jesteśmy zwolenniczkami tego,
że robota ma zrobiona, kiedy ma być zrobiona i nie specjalnie trzeba się motywować.

Natomiast jak najbardziej same korzystamy ze sposobów motywowanie się, które Jakub
opisuje w książce, powoduje to, że łatwiej jest przystąpić do działania.

ODPOCZYNEK – to nasz obowiązek, jeśli chcemy być produktywne i żyć produktywnie i działać na wysokich obrotach, to musimy zadbać o odpoczynek. Przy czym odpoczynek nie do końca wiąże się
w naszym przypadku z oglądaniem seriali i leżenie do góry brzuchem. Raczej stawiamy na aktywny odpoczynek i oczywiście książki. Chodzi o to, by być produktywnym na długo i wtedy faktycznie regeneracja odpowiednia może nam w tym pomóc.

Produktywność nie polega na siedzeniu przed komputerem naście godzin i doprowadzenie do sytuacji, gdzie już nie kontaktujemy. Produktywność
to też koncentracja, skupienie którą możemy osiągnąć wraz z odpoczynkiem i ładowaniem
energii.

KSIĄŻKI – które nie tylko są pokarmem dla umysłu i wspaniałym sposobem motywacji czy inspiracji. One również pomagają nam zgłębiać ciekawe, pasjonujące nas zagadnienia.

SESJA WDZIĘCZNOŚCI -daje niezwykłego kopa do działania. Kiedy czujesz, wiesz za ile spraw w swoim życiu możesz być wdzięczna, to naszym zdaniem nawet nie wypada tego nie wykorzystać.

METODA MAŁYCH KROKÓW – pozwala nie przerazić się zmianą, tym ile mamy do zrobienia tylko spokojnie przystąpić do działania. Realizować je krok po kroku.

Jak żyć produktywnie? Czyli o aplikacjach i porządkach

Kolejny rozdział to zarządzaniem sobą w czasie i ogarnięcie chaosu wokół nas.
Co ma wspólnego porządek z produktywnością? Uważamy, że na dłuższą metę nie można być produktywnym kiedy wokół Ciebie panuje chaos, nie możesz nic znaleźć nie wiesz gdzie co masz.
Dlatego Jakub prowadzi nas przez porządku na komputerze, w skrzynce mailowe, czy dokumentach.

Jakub doskonale rozumie, że produktywność to nie tylko aplikacja na telefonie z listami zadań do wykonania. Tu chodzi o to, by ogólnie w swoim życiu lepiej funkcjonować, w sposób bardziej zorganizowany i żyć produktywnie. Pomaga to mieć czas na odpoczynek, sport, pasję.

Dzięki ogarnięciu chaosu, dzięki porządkom możesz działać szybciej i sprawniej.

Rozdział o aplikacjach. Jakub opisuje kilka aplikacji, które mają usprawnić nam pracę.
Opisuje każdą z nich wraz ze wskazaniami do czego można daną aplikację wykorzystać.
Dla nas, typowych o wiernych użytkowników papieru i długopisu ten rozdział, był super cenny.

Cała praca została wykonana za nas, opisane aplikacje, wystarczy wybrać
jedną dla siebie i przetestować.

Spodziewałyśmy się książki o narzędziach, takiej suchej, merytorycznej, narzędziowej,
a dostałyśmy książkę i o narzędziach i o celach, o tym jak lepiej żyć i jak żyć produktywnie.

Dla osoby, która chce zmienić swoje życie, zacząć tą zmianę to ta książka jest wspaniała.
Ponieważ pomoże i odkryć swoją definicję sukcesu i wizję życia, i określić cel a także wyposaży w narzędzia do realizacji tych celów.

Osobiście uwielbiamy książki, które nie tylko możesz przeczytać ale też z nimi pracować.

 

To tyle z naszej strony! Poniżej możliwość zakupu książki. 


Kup książkę

Jak żyć? Produktywnie. Część II

Kolejne video o książce Jakuba Gromka “Obudź swoją produktywnoś”  Ola podzieli się z Wami tym, co z tej książki bierze dla siebie, co wdraża w swoje życie.

 

.OLA: Na początek mój ulubiony rozdział 21 motywatorów. Wybrałam kilka, któe faktycznie u siebie stosuję.
1. PORANNE RYTUAŁY.

 • Woda z cytryną na dobry początek dnia.
 • Sesja wdzięczności. Robię ją na kilka sposobów. W czasie modlitwy wymieniam po prostu wszystko co przyjdzie mi do głowy za co mogę być wdzięczna. W czasie pracy z Dziennikiem
  Coachingowym Kamili Rowińskiej i Kamili Kozioł, wypisuję w nim swoje powody do dzięczności. Czasami, kiedy mam wybitnie mało czasu na swoje rytuały wymieniam po prostu 3 rzeczy za które jestem wdzięczna.
  A czasami odpowiadam na piśmie na pytania: Za jakie wydarzenie, doświadczenie z dnia poprzedniego jestem wdzięczna? Za jakie możliwości, które mam dzisiaj jestem
  wdzięczna? Za jakie dobra materialne jestem wdzięczna?
 • Afirmacje, pozytywne zdania, które również wypisuję w ramach pracy z Dziennikiem Coachingowym. Czasami robię to ćwiczenie w myślach, a czasami słucham afirmacji na kanale
  youtube Ani Aftowicz. Pozwala mi to na odpowiednie nastawienie do całego dnia i wszystkich obowiązków.
 • Poranny rozruch, czyli kilka minut ćwiczeń, by obudzić swoje ciało. Coś wspaniałego.
 • Książka, czytam przed pracą kiedy idę na 12:00 lub robię to w ramach wieczornych rytuałów.

2. WIECZORNE RYTUAŁY.

 • Dziennik sukcesów, każdego wieczora wypisuję sobie z czego jestem dumna. Może to być np. trening który wykonałam np. o 20! Albo jakiś trudny obowiązek któremu podołałam.
 • Lekcja dnia, każdy dzień uczy mnie czegoś nowego, staram się wyłapywać takie lekcje i utrwalać je.
 • Praca z Dziennikiem Coachingowym.
 • Planowanie dnia.


Afirmacje Ani Aftowicz


Kup Dziennik Coachingowy

Jakub piszę o afirmacji następująco “Wypowiadaj pozytywne myśli o sobie samym. Afirmacje mają niesamowitą moc. Pomagają w pełni zaakceptować to kim jesteś. Pomagają stawać się coraz lepsza wersją siebie i ułatwiają wprowadzenie się w pozytywny nastrój.”

Z książki biorę dla siebie również postanowienie o odpoczynku i przyłożenie do tego większej uwagi. Postanawiam częściej spacerować w ciągu tygodnia.
Niech moje oczy odpoczną od komputera i światła smartfona. Kolejny cytat “Przemęczony niewiele zdziałasz. Jeżeli się nie regenerujesz tracisz energię i motywację.”

Kolejna rzecz, o której już wspominałam to sesja wdzięczności. Dzięki niej mamy poczucie, że nasze życie jest dobre. Nawet jeśli cel jest jeszcze daleko, cieszy nas droga i miejsce w którym jesteśmy teraz.

Kolejnym motywatorem są wyzwania. Budzi się rywalizacja, determinacja. My z Anią często rzucamy sobie wyzwania najczęściej treningowe.
Oj, działa to wspaniale.

Na koniec, perełka. Jakub przedstawia trzy fazy realizacji jakiegoś celu. Faza wstępna, środkowa i końcowa. Opisuje dokładnie te fazy i to jak mogą wyglądać na konkretnym przykładzie.

Postanowiłam wdrożyć to dokładnie u siebie.
Chcę wprawiać moje ciało w ruch każdego dnia. To nawyk i cel sam w sobie. Obecnie trenuję 4 razy w tygodniu, to moja strefa komfortu.

Moją fazą wstępną może być: 4 treningi plus 1 spacer extra w tygodniu.
Faza środkowa to: 5 treningów + spacer/badminton
Faza końcowa: 5 treningów, spacer, badminton.


Kup książkę Jakuba Gromka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *