Budując instalację diodową, celem połączenia kilku obwodów w jeden najlepiej sprawdzą się rozdzielacze do LED. Gwarantują one bezawaryjną i w pełni bezpieczną pracę całego systemu oświetlenia, bez ryzyka wystąpienia przerw w układzie. Gdzie sprawdzą się rozdzielacze do LED, w jaki sposób je prawidłowo zamontować?
Jak działają rozdzielacze do LED?
Rozdzielacze do LED umożliwiają rozgałęzienie jednego obwodu diodowego na kilka części, bez konieczności używania dodatkowych urządzeń typu np. lutownica. Poza rozdzielaczami do LED z RGB na dwie czy też cztery taśmy istnieją też rozgałęźniki splitter, które pozwalają wyodrębnić 6, 8 czy 10 obwodów. Pracują one na napięciu od od 6 do 24 V, oraz natężeniu prądu do 3 A. Łączy się je ze złączami RGB, dzięki czemu mamy pewność, że całość instalacji nie wypnie się, nie przerwie, a wszystkie obwody będą mogły być swobodnie i niezależnie od siebie ułożone pod dowolnym kątem.
O czym trzeba pamiętać podczas montażu rozdzielaczy do LED?
Chcąc w prosty sposób podłączyć kilka odcinków taśm LED do jednego zasilania, warto sięgnąć po rozdzielacze do LED. Oczywiście nie można zapominać o zasadach bezpieczeństwa i trzeba pamiętać o odpowiedniej długości taśm montowanych na jednym zasilaczu do stosowanego napięcia. Na jednym zasobniku energii w przypadku taśmy 12 V może być rozłożone do 5 metrów taśmy i 10 metrów w przypadku taśmy 24 V. Odpowiednio dobierając model, można znacznie zwiększyć komfort obsługi taśm LED. Na krótkich odcinkach w prostych projektach oświetlenia stosuje się połączenie szeregowe (z zasilacza wychodzi jeden przewód, który łączy kolejne odcinki taśmy). Przy odcinkach taśm powyżej 10 metrów, oraz bardziej skomplikowanych układach, rekomendowane jest połączenie równoległe, chroniące przed spadkami napięcia. Dzięki zastosowaniu rozdzielaczy do LED można obwody prowadzić czy to w przeciwnych kierunkach, czy obok siebie, lub wzdłuż linii równoległych z powrotem do głównego źródła zasilania.