Twarda woda zawiera jony wapnia i magnezu sprawiają, że w całym domu osadza się kamień – w instalacji grzewczej, kuchni czy w łazience. Wtedy również wszystkie kosmetyki detergenty gorzej się spłukują, co powoduje różnorodne podrażnienia skórne. Na szczęście istnieje kilka różnych sposobów na badanie twardości wody https://www.filtrybb.pl/102-testy-do-wody – od prostych testów, które można wykonać samodzielnie w domu, po te skomplikowane dostępne wyłącznie w laboratorium.
Szybki domowy test piany
Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na testy, to przeprowadź najpierw prosty domowy test piany. Do plastikowej butelki wlej 350 ml wody z kran, dolej 10 kropli mydła w płynie do rąk. Zakręć butelkę i potrząsaj nią przez kilka sekund. Otwórz butelkę i przyjrzyj się dokładnie pianie, która jest na powierzchni wody. Jeśli jest jej dużo i jest puszysta, to prawdopodobnie masz w domu miękką wodę. Gdy jest w niej tylko kilka pęcherzyków, to dodawaj do niej sukcesywnie po kilka kropli mydła – potrząsaj butelką po każdej partii nowych kropli. Liczba dodanych kropli pozwala na wstępne oszacowanie twardości wody:
- 10 kropli – woda lekko twarda
- 20 kropli – woda średnio twarda
- 30 kropli – woda twarda
- 40 i więcej woda mocno twarda
Im twardsza woda, tym zawiera więcej minerałów, które reagują z mydłem i pozostawiają nieprzyjemny osad.
Poszukaj oznak twardej wody w domu
Zawarta w wodzie wysoka ilość wapnia i magnezu powoduje, że na zlewie i pod prysznicem pojawiają się nieestetyczne żółte ślady. Jeśli zauważysz je na sanitariatach, to możesz być pewien, że to samo dzieje się w rurach doprowadzających wodę. Jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się problemu jest zmiękczenie wody. W przeciwnym razie rura zatyka się powoli. Oznaką, że masz twardą wodę, może być również twoje pranie. Jeśli masz twardą wodę, to nie ma możliwości wyprać ubrań tak, aby były śnieżnobiałe – zawsze będą szare. Niedokładnie wypłukane płyny i proszki powodują, że odzież jest nieprzyjemnie szorstka w dotyku.