Oświetlenie wnętrz – jak wybrać odpowiednie lampy do salonu?Każdy z nas marzy o tym, aby jego dom był prawdziwą oazą spokoju i definicją bezpiecznej przystani. Dlatego właśnie tak wielką wagę przykładamy do wystroju wnętrz, ale i wyposażenia, które powinny być nie tylko funkcjonalne, ale i tworzyć spójną całość z pozostałymi elementami. Najwięcej czasu poświęcamy zazwyczaj na stworzenie komfortowego i przytulnego salonu, w którym będziemy spędzać czas na relaksie z rodziną lub przyjaciółmi. Bardzo ważnym elementem, który całkowicie może odmienić wygląd naszego pomieszczenia oraz to jak się w nim czujemy. Jak więc wybrać odpowiednie lampy pokojowe do salonu? 

Po pierwsze: funkcjonalność elementów oświetlenia

Choć dla wielu klientów ważne jest to, aby lampy pokojowe były przede wszystkim ładne i stanowiły kluczowy element wystroju, elementy oświetlenia powinny być przede wszystkim funkcjonalne. Jednak funkcjonalność elementów oświetlenia nie zawsze zależy tylko i wyłącznie od wybranego przez nas modelu lamp, ale i od wymiarów pomieszczenia, rozmieszczenia dodatkowych źródeł światła, a nawet mocy żarówek i barwy światła. Łatwo jednak zapomnieć o kwestiach związanych z funkcjonalnością produktu, gdy na sklepowych półkach widzimy setki modeli lamp, które kuszą swoim wyglądem.

Po drugie: dobierz lampę do wystroju pomieszczenia, a nie odwrotnie!

Często popełniamy ten błąd i na siłę próbujemy dostosować wygląd naszego pokoju do wybranego modelu lampy pokojowej, tłumacząc się miłością od pierwszego wejrzenia. Nie tędy droga! Najpierw zdecyduj o tym, jaki styl będzie królował w Twoich wnętrzach, a dopiero później zadbaj o odpowiednie dodatki i elementy wyposażenia takie jak np. lampy pokojowe o odpowiednim natężeniu i barwie światła.

Po trzecie: sposób montażu

Może wydaje się to banalne, ale lepiej powiedzieć o tym teraz i uniknąć niepotrzebnego kucia w ścianie w celu doprowadzenia nowych kabli i przewodów. Dlatego już przed zakupem dokładnie przemyśl miejsce, w którym pojawić ma się wybrany model lampy, zwłaszcza jeśli planujesz zainwestować w kinkiet ścienny czy kryształowy plafon, ponieważ tego typu lampy pokojowe mogą wymagać doprowadzenia elektryki w celu ich poprawnego działania. Istnieją jednak modele, które wystarczy podłączyć do kontaktu i voila – gotowe!